Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Władysław Longin Chotkowski

Zdjęcie powstańca styczniowego Władysław Longin Chotkowski
Herbu Ostoja. Ur. 15.03.1843 Mielżyn, (Wielkopolska), zm. 13.07.1926 Rabka (Małopolska). Syn Józefa i Franciszki Zientkiewicz. Uczęszczał do gimnazjum w Trzemesznie i gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu.
W Powstaniu Styczniowy
Brał udział w powstaniu styczniowym w oddziale Kazimierza Milęckiego. Studiował w seminarium duchownym w Poznaniu i w Niemczech. Do czasu wydalenia z Wielkopolski za postawę patriotyczną, i sprzeciw wobec nauczania religii w języku niemieckim (1873) pisał pod pseudonimem Drogomir Zan oraz Jakub od Tumu. Następnie związał się z Krakowem gdzie był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego (1891-2). Zasiadał też w Radzie Miejskiej Krakowa i był deputowanym do Rady Państwa we Wiedniu. Zajmował się głównie Historią Kościoła, słynął z doskonałego pióra i wydał wiele pozycji naukowych. Wspierał też bursy studenckie a także zajmował się organizowaniem pomocy dla Polaków zesłanych do Rosji za wiarę - szczególnie Unitów.
Grób W 1923 odznaczony Krzyżem Walecznych, w 1925 Krzyżem Komandorski Orderu Polonia Restituta, a także papieskim złotym Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (1903) i in. Pochowany - Kraków, cm. Rakowicki, kw. Ld, w grobie Kapituły Metropolitalnej.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] Przewodnik Katolicki 1918 nr 34
[2] Wiki
[3] Chotkowski Władysław, Wyprawa Trzemeszańska 1863, wyd. 1913
[4] Pozostałe noty w Katalogu
[5] Zarząd Cmentarza Rakowickiego
[6] Listy unitów z diecezji chełmskiej, zesłanych do guberni orenburskiej, pisane do ks. Władysława Chotkowskiego (rkps w: Biblioteka UJ)
[7] Grób na Rakowicach
METRYCZKA REKORDU
Id
69042
Imię
Władysław Longin
Nazwisko
Chotkowski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe